Яне Янев

%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b8%d1%86%d0%b8   qnev1 150x150 Яне ЯневЯне Георгиев Янев е български политик, председател на политическа партия „Ред, законност и справедливост. Роден е на 22 април 1971 г. в Сандански. Завършил е математическа гимназия, а после завършва агроинженерство в Аграрния университет в Пловдив.  Янев е завършил и второ висше образование – Магистър по икономика и мениджмънт. Притежава степен доктор хонорис кауза по икономика на Балканската академия за наука и култура. Говори френски, английски и хърватски език. Кариерата си като политик, започва да гради през студентските барикади през 1990 г. като лидер на независимата студентска организация в Пловдив. През 1997 г. се оттегля от политиката временно поради разногласия с Мозер и до 2000 г. е директор на консервен комбинат. След 2000 г. се връща в политиката, организира и ръководи политическа партия „Национално сдружение – Български земеделски народен съюз“ през цялото ѝ съществуване  до декември 2005 г., когато тя е преименувана в „Ред, законност и справедливост“ или РЗС. Депутат от 40-то и 41-во Народно събрание. През декември 2009-та година парламентарната група на РЗС се разпада, поради напускането на Марио Тагарински, след което в групата остават само 9 човека, а изискването е минимум 10. Това решение на Тагарински се свързва с ГЕРБ според Янев. Свален от поста председател на Парламентарната комисия за борба с корупцията (позната като комисията „Антикорупция“), който заемаше от 2009 г., защото вече няма право на такава позиция, поради разпадането на парламентарната група на „Ред, законност и справедливост“.

Членува(л) в:

* 40-то Народно събрание – Член (11.07.2005 – 2009)

* Парламентарна група на ОДС – СДС, ДП, Движение Гергьовден, БЗНС, НС-БЗНС – Зам.-председател на ПГ (11.07.2005 – 26.06.2008)

* Временна анкетна комисия, която да проучи дейността на правителството във връзка с обгазяването на Стара Загора през 2004 и 2005 г. – Член (15.07.2005 – 25.08.2005)

* Временна комисия по околната среда и водите – Член (04.08.2005 – 24.08.2005)

* Временна комисия по земеделието и горите – Член (04.08.2005 – 24.08.2005)

* Комисия по земеделието и горите – Член (24.08.2005 – 2009)

* Комисия по околната среда и водите – Член (24.08.2005 – 2009)

* Временна комисия за установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници – Член (15.03.2006 – 03.08.2006)

* Независими – Член (26.06.2008 – 2009)

Подобни досиета:


Симеон Дянков
Симеон Денчев Дянков е финансист, заместник министър-председател и министър ...
Иван Костов
Иван Йорданов Костов е роден на 23 декемрви 1949 година в София. Той е бълга...
Мартин Димитров
Мартин Димитров Димитров е роден на 13 април 1977 година в София. Той е бълг...
Бойко Борисов
Бойко Методиев Борисов е роден на 13 юни 1959 в Банкя. Той е български полит...

Коментара (2)

  1. […] от медиите за човекът зад РЗС, с близки връзки с Яне Янев) да стои зад президентската му кандидатура или […]

Публикувай отговор

*

„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“. Повече информация | Разбрах